جنگل ابر تا دشت شاد | اقیانوس ابر در کنار دشت شقایق های وحشی

توضیحات تور

جنگل ابر شاهرود | مرز زیبایی دو اقلیم

در جاهای مختلف خوانده ایم که بسیاری از مردم دنیا این ذهنیت را در مورد ایرانی ها دارند که در شهر با شتر سفر می کنند، تا به حال رنگ ماشین، رایانه و موبایل را ندیده اند، امنیت در کشورشان خیلی پایین است و دزدی، غارت و درگیری در کشورمان رواج دارد. همه می دانیم که این دیدگاه ها، غلط است؛ اما این پیش فرضی است که زمانی که نام ایران به میان می آید در ذهن خیلی ها ایجاد می شود.
خیلی از ما نیز در مورد قسمت های مختلف کشورمان همین دیدگاه را داریم و به اشتباه زمانی که نام مکان یا شهری را می شنویم، ذهنیتی نادرست در فکر ما شکل می گیرد.

یکی از این مکان ها و مقاصدی که اطلاعات و پیش فرض های اشتباه در مورد آن داریم استان سمنان و شهرهای گوناگون آن است.
این درست است که سمنان در منطقه ای کویری واقع شده و مساحت زیادی از آن را دشت ها تشکیل می دهد؛ اما این، تنها بخشی از اقلیم متفاوت و متنوع این استان است و سمنان به مانند ایران، سرزمینی با جغرافیایی چند بخشی است.
در این مطلب می خواهیم ذهنیت شما را در مورد استان سمنان تغییر دهیم و شما را با جاذبه ای شگفت انگیز در این دیار آشنا کنیم که بیشتر به شمال ایران و مناطق سرسبز اروپایی شباهت دارد تا به کویری خشک و سوزان.
همراه ایران اینجوی شوید، دست های تان را به ما دهید تا شما را به جنگل ابر شاهرود، این میراث طبیعی و موهبت خدادادی ببریم و از فراز ابرها زیبایی های ایران را به تماشا بنشینیم.

آشنایی با جنگل ابر | ملاقات زمین و آسمان

جنگل ابر شاهرود یکی از معروف ترین و زیباترین جاذبه های طبیعی ایران به شمار می رود و برای اقیانوسی از ابر که در زمان های مختلف سال، آن را در بر می گیرد، شهرت زیادی پیدا کرده است.
جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی ترین جنگل های هیرکانی است و گونه های نادر و منحصر به فرد گیاهی و جانوری را در خود جای داده است و با مناظر خارق العاده خود، هر ساله گردشگران و طبیعت گردان زیادی را به سوی خود می کشاند.
جنگلی به وسعت 35 هزار هکتار که ادامه جنگل های سرسبز شمال کشور به شمار می رود و برای اقیانوس ابری که فضای آن را در بر می گیرد بسیار معروف شده است.
اینجا جایی است که زمین و آسمان به هم می رسند؛ ابرها درختان را در آغوش می کشند و گاه به نظر می رسد زمین بر بال های آسمان سوار شده است.

به دلیل اهمیت بالای طبیعی جنگل ابر، این اثر به عنوان صد و چهاردهمین اثر طبیعی در تاریخ 20 بهمن 1389 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.
در جلسه شورای عالی محیط زیست در 29 بهمن 1393، جنگل ابر به عنوان منطقه حفاظت شده انتخاب شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفت.

آبشار آلوچال و دالان بهشت: آبشار آلوچال خود از 2 آبشار بزرگ تشکیل شده است که از فاصله چند صد متری بر روی هم می ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می دهند. ارتفاع این آبشار که در دامنه‌های شمالی البرز شرقی قرار دارد، حدود 25 متر است.
برای رسیدن به این جاذبه زیبا باید 50 کیلومتر مسیر آسفالت، 9 کیلومتر مسیر شوسه و 5 کیلومتر پیاده روی انجام داد. دالان بهشت نیز منطقه ای تماشایی و پوشیده از درختان درهم رفته است که قسمتی از مسیر رسیدن به آبشار آلوچال را شامل می شود.

مسیر دسترسی به آبشار آلوچال:

از شاهرود به سمت آزاد شهر و سپس روستای ابر حرکت کنید. در حاشیه شمال غرب روستا، جاده ای خاکی می بینید که در انتها به روستای شیرین آباد ختم می شود.
در این جاده حرکت کنید تا به کوه رستم برسید. در کنار این کوه مسیری پایکوبی شده وجود دارد. در این راه به حرکت خود ادامه داده تا به دالان بهشت برسید.
از اینجا مسیر را ادامه داده تا به یک فرعی دیگر برسید. آبشار آلوچال اَبر در فاصله یک ساعته از ابتدای این جاده فرعی است.

چشمه های جنگل ابر: در کنار این آبشارها، جنگل ابر پر از چشمه سارهای جوشان است که برای تامین آب می توانند کمک بزرگی برای گردشگران و جنگل نوردان باشند.
از جمله معروف ترین این چشمه ها می توان به چشمه ترش و چشمه قطری اشاره کرد. چشمه ترش یکی از بهترین و محبوب ترین مکان های کمپ و اقامت نیز به شمار می رود.

برنامه سفر

 • رفت و برگشت: سه‌شنبه ۱۴ خرداد ساعت ۲۲:۰۰ الی جمعه ۱۷ خرداد ساعت ۲:۰۰
 • تاریخ شروع: 1398/3/14
 • مدت تور: ۲.۵ روزه
 • وسیله نقلیه: اتوبوس 42 نفره توریستی
 • وسیله نقلیه محلی: مینی بوس بنز
 • وعده‌های غذایی: 4 وعده اصلی به عهده ایران اینجوی
 • محل اقامت: کمپ تخصصی ایران اینجوی
 • تاریخ پایان: 1398/3/17
 • تعداد روز مرخصی: نیاز به یک روز مرخصی ندارد
 • نوع بیمه: مسئولیت مدنی
 • سن: +۶ سال
 • محل حرکت: مشهد - درب کلانتری هتل پردیسان
 • سطح فعالیت: ۳ از ۵
 • 1

  سه شنبه 1398/03/14

  برای آغاز سفری مهیج و خاطره‌انگیز مشهد را به سمت سمنان ترک می‌کنیم. اقامت در وسیلۀ نقلیه

 • 2

  چهارشنبه 1398/03/15

  صبح زود به سمت روستای کلاته خیج حرکت می کنیم ، بعد از خوردن صبحانه وکمی پیمایش به جنگل زیبای ابر میرسیم و تا آبشار آلوچال در کنار اقیانوس ابر پیمایشمون و ادامه میدیم . بعد از خوردن ناهار گشت کوتاهی در ییلاق اولنگ داریم و در نهایت شب را در روستای کلاته خیج سپری میکنیم . حدود 3 ساعت مینی بوس سواری حدود 3 ساعت طبیعتگردی در شیب ملایم

 • 3

  شنبه 1398/03/16

  صبح را با عکاسی و لذت بردن از طلوع خورشید شروع میکنیم و بعد از خوردن صبحانه برای بازدید از دشت گل های شقایق به سمت کالپوش میریم و در نهایت بعد از خوردن ناهار به سمت مشهد برمیگردیم و حدود 12:00 شب مشهد هستیم . حدود 1 ساعت طبیعتگردی در شیب ملایم